Patiesība par SMS spam.

Sakarā ar darba lietām sanāca pastudēt mobilā mārketinga štelles un padziļināti papētīt, kur legālās mobilās reklāmas robeža beidzas un sākas nelikumīga spamošana. Aprakstīšu pēc iespējas saprotamākā valodā, kas ir un kas nav atļauts sūtot reklāmas SMS.

Fizisko personu datu aizsardzības likums: [pilnā versija šeit]

6.pants. Ikvienai fiziskajai personai ir tiesības uz savu personas datu aizsardzību.

Šis likums paredz, ka katram no mums ir tiesības zināt un kontrolēt, kur, kā un kāpēc tiek glabāti, apstrādāti vai izmantoti dati par mums, piemēram, telefona numurs, e-pasta adrese, vārds un uzvārds, personas kods u.t.t. Ik vienam no mums ir tiesības pieprasīt dzēst vai rediģēt šos datus, ja kāds likumīgi vai nelikumīgu tos glabā un izmanto. Tiesa gan fiziski uzzināt, ka kāds ievācis par mani šādus datus sanāk jau post-factum – piemēram, saņemot reklāmas SMS.

Tagad par to, kas ir likumīgs vai nelikumīgs reklāmas ziņojums.

Informācijas sabiedrības pakalpojumu likums: [pilnā versija šeit]

8. pants: Komerciāls paziņojums atbilst vispārējām Reklāmas likuma prasībām, kā arī šādām prasībām: 1) tas ir skaidri atpazīstams kā komerciāls paziņojums;
2) ir skaidri nosakāma persona, kuras vārdā šis komerciālais paziņojums izplatīts;
3) ir precīzi formulēts piedāvājuma saturs un pakalpojuma saņemšanas noteikumi;
4) atlaides, prēmijas un balvas ir skaidri atpazīstamas, un to saņemšanas noteikumi ir skaidri izklāstīti;
5) reklāmas sacensības, loterijas vai spēles ir skaidri atpazīstamas, un attiecīgie dalības noteikumi ir viegli pieejami, kā arī skaidri un nepārprotami izklāstīti;
6) pakalpojuma saņēmējam ir dota iespēja atteikties no turpmāku komerciālu paziņojumu saņemšanas.

Spameris drīkst sūtīt komerciāla rakstura ziņojumus tikai tādos gadījumos, ja:

9. pants:
1) komerciālie paziņojumi tiek sūtīti par līdzīgām pakalpojuma sniedzēja precēm vai pakalpojumiem;
2) pakalpojuma saņēmējs jau sākotnēji nav iebildis par turpmāku elektroniskā pasta adreses izmantošanu;
3) pakalpojuma saņēmējam katrā turpmākajā komerciālā paziņojuma saņemšanas brīdī tiek dota nepārprotama bezmaksas iespēja (iesniedzot iesniegumu vai nosūtot paziņojumu elektroniski) atteikties no turpmākas elektroniskā pasta adreses izmantošanas.

(5) Katra aizliegta komerciāla paziņojuma sūtīšana ir atsevišķs pārkāpums.

Un tagad piemērs:
Tu esi reģistrējies portālā superpuper.lv un norādīji tajā savu telefona numuru, kā arī piekriti saņemt no portāla superpuper.lv reklāmas ziņojumus (parasti maziem burtiem pie reģistrācijas tas ir uzrakstīts). Paiet laiks un tu saņem SMS – “Superpuper.lv tagad lielāks, garāks un superīgāks. Ienāc!”. Šeit viss ir kārtībā, Tu pats esi iedevis savus datus superpuper.lv un pats piekriti šādus ziņojumus saņemt, vienīgi tev jābūt iespējai atteikties turpmāk saņemt informāciju no portāla, bet šāda iespēja ir neviennozīmīga. Tā var būt paslēpta pie tava superpuper.lv profila informācijas vai arī kaut kur “redzamā” vietā ir norādīta instrukcija, kā paziņot administrācijai, lai izņemt tevi no savas spamlistes (piemēram, “Lai atteiktos, sūti e-pastu uz info@superpuper.lv”)

Paiet laiciņš un tu saņem SMS – “Reģistrējies minisuper.lv pokemonu portālā un kļūsti par zvaigzni”. Ja šis minisuper.lv ir saistītais portāls ar līdzīgu pakalpojumu, tad arī viss ok, pie visiem augstākminētiem nosacījumiem.

Paiet vēl pāris dienas un tu saņem SMS – “Superpuper.lv iesaka: Pērc Rīgas Desnieka gaļu un laimē ceļojumu uz Urugvaju – www.rigasdesnieks.lv”. Šis SMS jau ir nelikumīgs spams, jo ir ar komercziņojumu, kuram tu nebiji piekritis. Šāda reklāma ir sodāma, pie tam par katru izsūtītu šādu SMS vainīgajam var uzlikt naudas sodu līdz 500Ls.

Šim pēdējam piemēram ir iespēja apiet likumu ar līkumu. Piemēram, superpuper.lv izveido savā portālā speciālu apakšsadaļu www.superpuper.lv/akcija, kuru apbrendo ar Rīgas Desnieka logotipiem un sabāž šajā sadaļā reklāmas un tad izsūta SMS: “Uzzini par superpuper.lv akciju, kas tapusi sadarbībā ar Rīgas Desnieku – www.superpuper.lv/akcija”

Vēl ir daži paņēmieni, kā reklāmai likumīgi ielist tavā telefonā tev nepiekrītot. Tiesa tas nav saistīts ar datubāzēm, kur ir piereģistrēts tavs telefona numurs, bet gan ar dažādiem pakalpojumiem, ko tev sniedz bez maksas. Piemēram, nav aizliegts likt reklāmu iekš SMS ziņojuma, kas ir nosūtīts bez maksas no weba, kā arī drīkst ielikt reklāmu dažādos operātora informatīvajos pakalpojumos, piemēram – ielidojot Polijā, tev var atnākt SMS: “Welcome to Poland. Your operator is Poland Mobile. Eat at Great Palace with discount!”.

Rezumējot.

Latvijā ne vienmēr viss ir tīrs ar SMS spamiem. Ir bijis gadījums, kad man uz darba e-pastu tika atsūtīts piedāvājums nopirkt datubāzi ar telefonu numuriem. Ja esi reklāmdevējs, tad iesaku izvairīties no šādiem piedāvājumiem, tas var beigties ar nepatīkamām sekām. Bet ja esi parastais mirstīgais, kas uz savu mobilo saņēma reklāmas SMS, bet neesi drošs kāpēc, tad iesaku uzreiz noskaidrot, kas tev šo SMS ir atsūtījis un kāpēc… Var arī gadīties tā, ka esi kaut kad bērnībā piedalījies kādā akcijā vai konkursā, kur esi atstājis savu numuru un tagad tas glabājas spamera datubāzē. Katrā ziņā, atceries, ka tev ir tiesības zināt, kā tavs numurs ir nokļuvis tādā vai tādā datubāzē un arī pieprasīt, lai tas no turienes tiek dzēsts.

P.S. Bimbaso uz manu pieprasījumu dzēst numur gan uzlika mīksto – tas ir – pateica, ka izdzēsa, bet pēc kāda laiciņa atkal saņēmu no viņiem SPAMu…

- – - – - – - – - – -
pieraksties uz emuars.lv ziņām uz RSS vai E-pastu

5 Responses to “Patiesība par SMS spam.”

  1. Labs ‘summary’ beigās sanāca. Bezmaz vai jāiegrāmato būs :)

  2. Es gribeju jautat… piemeram ja es sutishu ielugumus visiem: piemeram: Igors Dumbrovskis aicina Jus pieregistreties blablabla.lv portala, tur tu varesi pelnit naudu utt…

  3. Ja tie, kam tu sūtīsi SMS ir piekrituši to saņemt, tad viss ok. Ja nē, tad spams un pārkāpums. Bet vispār nevajag sūtīt sms par kaut kādiem blablabla.lv portāliem, kur var nopelnīt naudu. Naudu jāpelna normāli strādājot, nevis piedaloties visādos krāpnieciskajos piramīdveidīgajos projektos.

  4. sūti sms no interneta pilnīgi bez maksas

  5. Esmu sācis saņemt sms spamu no vienas firmas, nav pārāk bieži bet kaitina, kā arī iespējas atteikties nav un tiek ignorēta prasība izdzēst manu numuru no viņu datubāzes. Pie kā jāvēršās, lai kāds aizbrauc pie viņiem iekasēt soda naudu?

Leave a Reply