Avatar filma

Spēcīgi! Skaisti! Tehnoloģiski! Idejiski! Patiesi! – Pieci vārdi, ar kuriem es raksturotu šo filmu.

Skaista nākotnes pasaka ar pagaidām laimīgām beigām (filmai paredzēti vēl divi turpinājumi). Filmas stāsts gan ir ļoti vienkāršs. Šī nav filma ar trīs apakšlīmeņiem un slēpto jēgu, kuru katrs var saprast pa savam. Viss ir tiešs – cilvēku rasa, kas gatava uz visu varas un resursu (kas atkal jau dot varu) dēļ. Tā pati Irāka tikai starpgalaktiku līmenī un ar daudz skaistākiem un pievilcīgākiem vietējiem iedzīvotājiem.

Filmas stāsts.

22. gadsimta vidus, zemieši explorējot kosmosu aizsūta ekspedīciju uz tuvāko zvaigzni Alpha Centaura, kur uz vienas no planētas (Poliemphus) pavadoņiem – Pandora - atklāj paradīzi zemes virsū. Zinātnieku uzmanību pievērš levitējošās klintis, kas pretēji gravitācijas likumiem karājās augstu virs zemes. Šīs parādības pamatā ir augstvērtīgais minerāls Unobtanium, kas ir unikāls enerģijas avots, un kurš zemiešu naudas izteiksmē ir vērts 20 miljonu dolāru par vienu kilogramu. Bez tā, ka šis minerāls ir naftas vai kodolenerģijas aizvietotājs uz Zemes, tas kļūst arī galvenā degviela starpgalaktiku kosmosa kuģu dzinējiem.

avatar

Šī minerāla apguve ir ļoti sarežģīta, jo kaut arī pati planēta ir bagātīgi apdzīvota faunas un floras ziņā, tomēr tās atmosfēra ir indīga zemiešiem un lai tajā izdzīvotu, cilvēkiem ir jāvalkā skābekļa maskas. Turklāt vietēja fauna un kā izrādās arī vietējie iedzīvotāji Na’vi ir naidīgi noskaņoti pret iebrucējiem, kas ar saviem milzīgiem buldozeriem sāk iznīcināt mežus un dzīvas radības. Ātri vien starp ieceļotājiem un vietējiem izceļas konflikts, tāpēc vietējās cilvēku bāzes drošību sāk apsargāt militārās vienības.

avatar

Laika gaitā atklājas, ka lieli Unobtanium krājumi atrodami zem vietējās Na’vi cilts svētvietām un sākotnēji tiek meklēts diplomātisks risinājums. Laboratorijās tiek izaudzēti cilvēka un Na’vi krustotie ģenētiskie kloni, kurus cilvēki donori var attālināti vadīt caur neirosavienojumu. Šos radījumus nosauc par Avatāriem. Ar avatāru palīdzību tiek mēģināts iedibināt diplomātiskais kontakts ar vietējo cilti, lai pierunāt tos pārvākties uz citām zemēm, tomēr netiek ņemts vērā vietējā sociuma, reliģijas un iekārtas uzbūves nianses, kā rezultātā darījums neizdodas. Cilvēki nevar izprast, ka Na’vi savienojums ar savu planētu, dabu, mežu un caurstrāvojošo enerģiju Eiva ir nesaraujams.

avatar

Galvenais varonis – cilvēks – Jake Sully sākotnēji  darbojas kā cilvēku spiegs un aģents, kurš vadot sava mirušā brāļa avatāru, iefiltrējas vietējā cilti cenšoties nopelnīt viņu uzticību un panākt, lai cilts piekāpjas zemiešu prasībām. Tomēr iepazīstot Na’vi tautu un planētu Pandora tuvāk viņš maina savas domas par missiju un pāriet vietējo pusē.

avatar

Konflikta gala rezultātā izceļas karš, kurā cilvēki zaudē, jo Na’vi ciltij palīgā nāk visas planētas dzīvā bioenerģija Eiva. Cilvēki cieši sakāvi un tiek aizsūtīti prom, bet Jake Sully ar Eiva maģijas palīdzību uz mūžu paliek savā avatārā.

Šim stāstam ir pagaidu laimīgās beigas, jo filmas gaitā ļoti labi tika atspoguļota cilvēku īstā daba, kas parāda to, kā cilvēki ir gatavi iet pāri līķiem, iznīcinot visu dzīvo sev apkārt varas un naudas dēļ. Vienā momentā filmā tika pieminēts, ka Zemi cilvēki jau ir nogalinājuši. Ja man būtu jāattīsta scenārijs tālāk, tad es būtu drošs par to, ka cilvēki atgrieztos uz Pandoru, lai atgūtu savu. Viņi būtu gatavi pārvērst to par mirušo planētu vienīgi enerģijas minerāla dēļ un principā Pandoras iedzīvotājiem izredzes izdzīvot  būtu gaužām maz. Jo diez vai tie varētu stāties pretī ar saviem lokiem un bultām pret Zemes kosmisko karafloti.

Lieki piebilst, ka pēc filmas noskatīšanās paliek nepatīkamas nogulsnes sirdī un kauns par savu cilvēcikso dabu.

Es uzskatu, ka šī filma ir jāredz ikvienam, jo kaut arī tā ir sci-fi (zinātniskās fantastikas) filma, tā patiesība stāsta par mums šeit un tagad. Tā liek aizdomāties par savu rīcību pret savu pašu Zemi un dabu. Man tā lika arī aizdomāties par savu patērētāja kultūras ačģanumu un sajust cik nepareiza un pašiznīcinoša ir sistēma kurā es pašlaik dzīvoju. Man pašam pēc filmas ļoti sagribējās ne tikai aizbraukt prom no Latvijas, bet vispār aizlidot prom no šīs planētas… tik nepareiza man tā šķita…

- – - – - – - – - – -
pieraksties uz emuars.lv ziņām uz RSS vai E-pastu vai arī seko man Twitter mikroblogā

- – - – - – - – - – -
lasi līdzīgus ierakstus

11 Responses to “Avatar filma”

 1. Noteikti skatīšos!

 2. Filma patiesi ir skaista un iespaidīga!
  Tomēr ļoooooti banāla, katru sižeta pavērsienu var uzminēt nesasprindzinot smadzeni. PIetam, galvenais varonis ir savas rases nodevējs! Tieši tā un nekā savadāk, morāle ļoti aizskustinoša priekš jaunatnes. Dabas aizsardzība? Mazo etnisko grupu un patiesības uzvara? Bulšets pilnīgākais! Uzvar spēcīgākais un tas kas to ir spē’jigs izdarīt vienmēr paņem visu! Vispirms kādu nodēvēsim par ienaidnieku un tad to apzaksim iekarodami!
  Iezemieši savācās un uzvarēja kaudzīti cilvēku ar vienu cilvēku nodevēju? Nu un… atnāks vēl un jau arideju. Atriebties un paņemt revanšu par kaunu ko sagādājuši šīe mērkaķi! Un ko šie izdarīs pretī? Vienīgais reālais moments šajā filmā bija, kad karavīrs dzer kafiju relaksēti tai laikā, kad iezemieši mēģina šaut uz bruņotu kosmisko kuģi ar bultām kuras protams vienkārši atduras pret super-puper-mega tēraudu.
  Rezumējot: atslēdzam smadzenes, ņemam cik spēka popkorna un skatamies skaistumu ko paveikuši priekš mums filmas veidotāji.

 3. Viss ir kā tu saki Armand, tikai jautājums, vai tas ir pareizi! Man šķiet, ka nav, bet par to man pēdējā laikā ir lielas pārdomas… Kaut kad drīzumā mēģināšu noformulēt tās rakstā…

 4. Ir tāda lieliska grāmata kurā attēloti zinātnieki ideālisti. Viņu galvenā tēze bija apmēram sekojoša – palīdzēsim amerikas iezemiešiem stāties pretīm iekarotājiem no eiropas un tad viss būs ideāli! Cilvēce uzreiz sāks dzīvots savādāk, un tā tālāk…
  Domāts, darīts. Lecam laika mašīnā iekšā un prom uz piecpacmito gadsimtu.
  Šie zinātnieki sāka aktīvi izglītot amerikas iezemiešus. Sniedza tiem tehnoloģijas un gaismu! Jau drīzumā viņi pasiem spēkiem atīstījās līdz iekšdedzes dzinējam un lidaparātiem. Un cēlās varena nācija ar saviem dieviem un idejām. Šī jaunā civilizācija protams sāka karot savā starpā un atīstīja ieročus. Tā tika tapusi ātombummba. To redzot zinātnieki no nākotnes bija sokā, bet bija jau par velu. Amerikas jaunā impērija sāka iepazīt citus kontinentus, to starp arī eiropu. Sajā tālajā zemē Amerikāņi atrada ļoti primitīvu civilizāciju, Kura joprojām brauc uz zirgiem un kaujās ar zobeniem. Nolēma amerikāņi, ka jāatpestī šie mežoņi no viņu elkiem un māņticībām. Kur tas redzēts pielūgt līķi kurš piesists pie dēļa! Devās uz šo mežonīgo tālo zemi svētie vestneši sludināt gaismas vārdu….

  Tālāk stāstīt? Kas notika šajā romānā ar eiropu un tās iedzīvotājiem?
  Tāda ir cilvēka daba! Kamēr mēs to sevī noliegsim un fantazēsim, notiksies vēl daudzas zvēribas.

 5. Ok, Armand, tad man ir pretjautājums. Ja tā ir cilvēku daba un es arī esmu viens no viņiem, tad kāpēc – vismaz teorētiski – es to nevaru pieņemt un akceptēt kā pareizu? Tāpat kā daudziem citiem taisnības un miera cīnītājiem?

  Kur kļūda? Dabā vai manā galvā? Un ja manā galvā – tad no kurienes, ja ņem vērā, ka tā ir diezgan ‘pretdabiska’?

  Manuprāt cilvēks nav tikai ‘daba’.
  Ja skatās uz cilvēku kā uz sugu – tad jā.
  Bet ja skatās – kā uz indivīdu, tad rodas ‘kļūdas’…. un šis ir interesantākais jautājums..

 6. ja nev virspusejo tad filma daudz atspogulo banalo un nav skatama,taka armand izbeidz dot pasapzinas vertejumus!!!

 7. Tēma veca, no producinga viedokļa – pārbaudīta un visiem saprotama un pie tam jau apspēlēta iepriekšējās Kamerona filmās – Titāniks, The Abyss un Aliens. Šoreiz man liekas filmas skatīšanās jēga ir kur citur – tehnoloģijā un vienīgi tehnoloģijā, un ar to pietiek – pirmo reizi ne tikai aktiera kustības tiek pārnestas 3d modelī, bet arī emocijas (seja) + kick ass 3d (tiesa bez 3d brillēm tas nebūtu tik iespaidīgi). Varu tikai iedomāties, kā tā filma dod pa smadzenēm skatoties to IMax-ā.

 8. reti skatos filmas, patika! uzminama? jaa. atpazistami specefekti? iespejams. ar vienkarsu morali? piekritu. bet tik un ta – loti loti loti skaista filma! tas ir ka labi izstastit visiem zinamu stastu, lai visi pamaj galvas un nodoma: nu tieshi taa! 3d, kaa jau rakstiju, gan nerulleja, un kadrs of the movi – kad na’vi savienojas ar faunu ar matu nerviem ;)

 9. Sodien biju! Patika! Iepsaidigi un savilnojoshi! :)

 10. nu viennoziimiigi labaakaa filma ever takaa rezisors pats teica scenaarijs 2 un 3 dalai jau ir padomaa un vini pretendee uz jaunu satriecosu trilogiju es domaju ka sis plans viniem izdosies esmu dzirdeejis tikai labu par so filmu un pats arii domaaaju ka sii filma ir patlaban labaakaa uznemtaa filma pasaulee jo sinii filmaa ir gandriiz viss ko var veeleeties no filmas – labs staats, labs aktieru teelojums, specefekti apbriinojama un pasa doma par to ka tu skatoties juuti liidz citplaneetiesiem nevis cilveekiem

 11. Filma noteikti ir skatāma. Es nevarētu teikt, ka man aizrauj ASV filmas, tai skaitā krutie specefekti, Big Guns un Mega sprādzieni, bet šijā filmā tas viss bija labi sabalancēts. Lai gan šajā filmā specefekti ir pēc augstākās pilotāžas – viņi netika tik ļoti uzspēlēti(Kā tas bija filmā 2012), skatoties filmu, man netik daudz saistīja skaistie dabas skati, bet gan interesantais stāsts. Jāpiebilst arī, ka filmas morēle ir pietiekami dziļa, protams nav tik izstrādāta kā, pemēram filmā “Māgslīgais intelekts”, “Gredzenu pavēlnieks” – Love those movies… Bet viņa, pavisam noteikti, ir izprašanas vērta!! Šeit slēpjās, kaut kas tik pirmatnējs un patīkams – tas viss kopskats ļoti rezonē manās dvēselē.

  Morāles un ētikas trūkums šajā gadījumā ir pašiem cilvēkiem! Lai gan ar lieliem kuģiem un tehnoloģiju, viņi nespēj saprast dabas skaistumu kā to saprot paši planētas saimnieki.

  Filma ir SUPER, noteikti iesaku visiem!

Leave a Reply