Autortiesību likums ir novecojis.

Šis nav ne manifests, ne likuma grozījums.. šīs ir vienkārši pārdomas par to, ka kaut kas nav pareizi esošajā iekārtā. Un konkrēti ir runa par autortiesībām.

Tiko ir aizslēguši ciet “pirātisko” megaupload.com un arestējuši tās dibinātājus. Redz, gada laikā šis failu apmaiņas portāls esot radījis ap pusmiljardu dolāru zaudējumus autoriem. Nosacītie un mistiskie nekur neiekasētie un fiziski nepastāvošie 500 miljoni, kurus teorētiski, ja nebūtu tāda megaupload.com kāds varētu nopelnīt. Principā nopelnīt neko īpaši nedarot. Tas ir, nedarot vairāk kā līdz šim. Ja apskatās uz šo situāciju no vienas škautnes (no kuras arī lūkojas tas “cietējs” un arī likums), tad, protams, viss ir diezgan skaidrs. Peļņa iet gar degunu! 500 miljoni! Es tak varētu visu mūžu vairs nestrādāt! Un atslēgas vārds šeit ir ES. Manas intereses, mans labums, mana peļņa, mans nopelns!

Par laimi pasaule ir daudzšķautnaina (lai arī daudzi to noliedz) un viss nav tik vienkārši caur vienu MANU prizmu apskatāms.

Jautājums numur viens:

- “Vai to saturu, ko es lejuplādēju pirātiski un bezmaksas es būtu lejuplādējis par maksu?” – un tas būtiski samazina to “neiegūto peļņu”, kuru autortiesību režīms braši kalkulē.

Jautājums numur divi:

- “Vai tas saturs, ko es nopērku, gala rezultātā atnes man to satisfakciju un ekspektāciju, par kuru esmu samaksājis? Vai samaksa ir bijusi adekvāta?” – un tas būtiski samazina adekvāti iekasēto summu jau par esošo autortiesību objektu.

Jautājums numur trīs:

- “Vai autora atlīdzība un guvums ir samērīgs pret ieguldīto darbu?” – un tas ir kosmiskā līdzsvara jautājums, vai holivudas filma, kuras izmaksas ir 50 miljoni un kura atnes peļņu 200 miljoni nav gadījumā pasaules līmeņa finansiālā krāpšanās un cenas monopolizēšana?

Es gan šoreiz nerunāju par Latviju, kaut gan šeit ir vispār ļaundabīgs audzējs AKKA/LAA, kura bez sirdsapziņas pārmetumiem slauc gan autoru, gan patērētāju visus aststājot bešā. Es runāju par pasaules iekārtu un šo tā saucamo “cīņu pret pirātismu” gan pret torrentiem, gan pret files share serveriem, gan pret YouTube video, gan pret Google e-books, gan arī per Wikileaks u.t.t. … Karš iet ne pa jokam, kur vienā pusē ir divdomīgs, neelastīgs un nemoderns autortisību likums, kā zobens ar kuru cērt galvas un otrā pusē ir spītīgs un neiznīcināms lietotājs, kurš pieprasa un paņem saturu bez maksas, jo viņš uzskata, ka tas viņam pienākās!

Es nezinu atbildi, bet man ir vīzija.

Man ir vīzija, ka nākotnē viss saturs ir bez maksas vai par brīvprātīgu samaksu (es atbalstu dažus latviešu mūziķus un pērku viņu mūziku, kaut arī tā ir lejuplādējama torentos). Man ir vīzija, ka autors rada saturu kopējai lietošanai un par to saņem samērīgu un atzinīgu samaksu. Man ir vīzija, ka filmu un mūzikas producentu magnātu korporācijas, kas pelna miljardus un kuriem vēl ir par maz, pārstās pastāvēt kā suga. Man ir vīzija, ka pasaules cilvēki pārstās zombēties ar holivudu, tv seriāliem un MTV surrogātiem, jo viņiem beidzot būs brīva izvēle saturā.

Lai šī vīzija īstenotos ir jāsāk ar autortiesību likuma zobeņa pārkausēšanu arklos.

P.S. Un šajā visā sakarā arī Apple tieksme monopolizēt to, kas pieder visiem ar savu mācību grāmatu digitalizācijas “revolūciju” ir neatbalstāms! Pasaulei nevajag lētākas grāmatas, kas lejuplādējamas caur i-tunes un apskatāmas overpriced apple gadžetos. Pasaulei vajag brīvi un bezmakas pieejamu saturu katram – jo īpaši izglītības saturu!

5 Responses to “Autortiesību likums ir novecojis.”

 1. Urrā!
  150% atbalstu!

 2. Tak pilns bezmaksas izglītojoša satura iekš iTunes U :)

 3. http://thenextweb.com/apple/2012/01/15/the-ipoo-toilet/

 4. ĀMEN !!! :)

 5. Autortiesību likums ir viens no veidiem, kā ASV kāš naudu no visas pārējas pasaules. Protams, ka viņu izdomātie zaudējumi ir no pirksta izziesti. Un principā viņus neinteresē autortiesības, bet gan piķis.
  Līdzīgā veidā ASV cīnās ar korupciju. Pēdēja Mercedes-Benz lieta, to skaidri parādīja. Tika atklāts milzīgs korupcijas tīkls pasaulē, bet neviens no Mercedes cietumā nenonāca, jo redziet Mercedes piekrita samaksāt ASV sodu un viss. Visa cīņa ar korupciju beidzās.
  Protams, ka autortiesību likums ir revidējams (pilnīgai atcelšanai nepiekrītu), bet diez vai tas notiks, jo tas ir oficiālais ASV budžeta ienākumu avots.

Leave a Reply